Af Tina Rønhøj/kommunikationsmedarbejder


Admiral Gjeddes Gaard i København lagde for 85 år siden lokaler til stiftelsen af Danske Fodterapeuter. En lille gruppe fodplejere, der kaldte sig fodlæger, stod bag initiativet, fordi de gerne ville samle sig for at fremme faget. Dengang optog foreningen de første 40 medlemmer, som i dag er vokset til 1800. Altså er der sket en stigning i medlemsantallet på 20 hvert eneste år siden den spæde start. Størst er stigningen i medlemmer dog nok i de sidste 45 år, efter at faggruppen fik autorisation og endnu en fodterapeutskole kom til i Randers. I den tid er organisationen vokset med 1300 medlemmer. Men antallet af medlemmer er ikke det eneste, der har udvidet sig. Det har også rammerne om faget og foreningen, som jo er tæt knyttet til hinanden.  

Dengang og nu
Den 26. september 1932 var der stort set ingenting: Foreningen havde endnu ingen lokaler og der gik mange år før den drøm gik i opfyldelse. Der var ingen formel uddannelse eller skole og ingen autorisation. Heller ikke faggruppens titel var holdbar eller beskyttet og er - især i foreningens unge år - blevet ændret adskillige gange. Faggruppen havde ingen overenskomster, ingen efteruddannelsesmuligheder og var ikke officiel del af sundhedssektoren og derfor blev der heller ikke stillet krav fra sundhedsmyndighederne.   

I dag den 26. september 2017 har foreningen blandt andet gode kontorlokaler, uddannelsen til fodterapeut er statslig og SU-berettiget og foregår på to fodterapeutskoler. Uddannelsen munder ud i statsautorisation og titlen er forankret og beskyttet. Det samme er logoet og Klinik for Fodterapi. Der eksisterer overenskomster for privatpraktiserende og offentlig ansatte fodterapeuter, og faggruppen er en del af sundhedssektoren og medlem af Sundhedskartellet og FTF.  

Intet af det havde dog kunnet lade sig gøre uden de mange foreningsforkæmpere og støtter, der skridt for skridt har ført faggruppen frem til det nuværende ståsted. Hver enkelt forkvinde og formand har haft deres at se til og hver især har de lagt individuelle jern i ovnen.

To markante frontløbere
Den 2. oktober udkommer et jubilæumsnummer af Fodterapeuten, hvor du blandt andet kan du læse om to af datidens markante forkvinder. Den ene er Berthe Jørgensen, der var med til at etablere foreningen og var formand i 14 år fra 1934 til 1948. Hun var en af Danmarks første fodterapeuter, en ekstraordinær forretningskvinde og fagets første store frontløber i en tid, der var fyldt med fagkampe. I mange år efter Berthe Jørgensen var formandstaburetten mere vakkelvorn og først i 1962 blev den mere stabil, da Ove Michelsen kom til. Ti år efter blev han dog væltet af posten og erstattet af et kollektivt forretningsudvalg, som Lisa Tørngren var en del af. Hun blev hurtigt den uofficielle leder af foreningens aktiviteter – og senere både officiel forretningsfører og formand indtil 1985. Hendes epoke består af lutter milepæle, og hende vil du også kunne læse om i jubilæumsudgaven af Fodterapeuten.

Formændenes sejre er imidlertid ikke det eneste, der har slået rødder. Nogle eksisterende klinikker har markante historiske rødder, der fortæller noget om den tid, klinikken blev etableret i og hvordan vilkårene var dengang. I jubilæumsnummeret kan du læse om Danmarks vistnok ældste klinik – der ligger i Aarhus og er ejet af Marianne Rasmussen – som har rødder i kvindebevægelsen. 

85 års jubilæet bliver i første omgang markeret i Fodterapeuten og den 4. november vil det blive det på generalforsamlingen. Mens vi venter på markeringerne kan du møde tre tidligere formænd, der sender videohilsner i dagens anledning. Jann Pristed var formand fra til 1998 til 2009 og Bent Nielsen var formand fra 1992-1998 og Pia Sølvsten Andersen, der var formand fra 1989-1992.

Nytårskur
12. januar 2018 kl. 14 holder Danske Fodterapeuter nytårskur for at fejre nye lokaler på Roskildevej 163 i Albertslund og foreningens 85 års jubilæum. Alle medlemmer og samarbejdspartnere og meget velkomne til at kigge forbi.

Berthe Jørgensen var med til at stifte foreningen i 1932 og blev den første markante frontløber i de unge år.
Berthe Jørgensen var med til at stifte foreningen i 1932 og blev den første markante frontløber i de unge år.
Lisa Tørngren har været på besøg i sekretariatet. Hun var en markant skikkelse fra starten af halvfjerdserne til midtfirserne, hvor hun både var forretningsfører og formand.
Lisa Tørngren har været på besøg i sekretariatet. Hun var en markant skikkelse fra starten af halvfjerdserne til midtfirserne, hvor hun både var forretningsfører og formand.